BIZTONSÁG, TISZTESSÉG, EMPÁTIA

Új alkotmány után eskücunami

Az új alkotmány elfogadása után az állami és önkormányzati alkalmazottak, rendvédelmi dolgozók, katonák és mások is kötelesek lesznek esküt tenni az új alaptörvényre – értesült a Népszava. Aki erre nem hajlandó, könnyen állását veszíti. Az ördög a részletekben, azaz a majdani esküszövegben bújhat meg. A kormány különös jelentőséget tulajdonít a fogadalomnak.

Ahogyan a rendszerváltáskor a Magyar Köztársaságra, illetve annak alkotmányára kötelező volt esküt tenniük az erre kötelezett hivatalnokoknak, illetve állami szerveknél dolgozóknak, erre a “forradalom” után is kötelezik majd az érintetteket – tudta meg a Népszava. A “húsvéti alkotmány” – mely várhatóan kizárólag a kormánypártok terméke lesz – életbe lépése előtt esküdömpinget szervez a kormány. Forrásaink szerint országszerte szimbolikus külsőségek között, rendszerint nyilvánosan történne mindez.

A valódi rendszerváltás idején is volt hasonló, hiszen akkor a köztársaságra, illetve az alkotmányra esküdtek fel. Aki ezt akkoriban nem vállalta, elveszítette állását. Ez önmagában nem volt kifogásolható, hiszen aki a demokratikus átalakulás mellett nem tett hitet, nyilvánvalóan nem is szolgálhatta azt. Akkoriban azonban ez elsősorban a rendőrökre, katonákra, titkosszolgálati munkatársakra vonatkozott, és nagyrészt zárt ajtók mögött zajlott.
A kormány mai tervei azonban – a Népszava értesülései szerint – ennél jóval szélesebb kört érintenének.

Jelenleg jogászok vizsgálják, hogy az alkotmányos esküben, illetve az azzal lényegében egyenértékű fogadalomban érintettek száma hogyan terjeszthető ki a legszélesebb körre. A kormánypártok ugyanis aggódnak amiatt, hogy nem lesz kellő legitimációja az egyoldalúan megalkotott alaptörvénynek. Ha viszont a társadalom lehető legszélesebb rétegeit feleskethetik a Magyar Köztársaság helyett Magyarországra, illetve annak új alaptörvényére, az pótlólagosan legitimálhatja a Fidesz-KDNP jogalkotását – vélik a kormányoldalon. Schanda Balázs egyetemi docens, Az eskü a mai magyar közjogban című 2006-os tanulmányában leírja, hogy a jog által ma megkövetelt eskük jellemző tartalmi, szövegszerű elemei vonatkozásában vegyesen jelennek meg jogi és jogon kívüli elemek – egymástól elválaszthatatlanul.

Esküszegés pedig nemcsak kifejezett jogszabálysértéssel valósulhat meg, hanem azzal is, ha az esküt tevő elmarad attól az esküben vállalt erkölcsi mércétől, amit akár személyes képességei megengednének, akár hivatala objektíven megkövetelne.

Schanda elemzéséből következik, hogy az esküre kötelezettek számára a jogszabály (esetünkben Magyarország, és az új alkotmány – legyen bármilyen minőségű) egyfelől személyes meggyőződés alapján vállalható. Másfelől azonban a jogalkotó számára nyitott a lehetőség arra, hogy az eskü szövegébe olyan formulákat, kötelezettségeket, erkölcsi tartalmi elemeket emeljen, ami már “szűrőként” funkcionálhat, és komoly dilemma elé állíthatja az esküre kötelezettet. Ilyen lehet bármely kötelező vallási jellegű kitétel vagy jelentős politikai tartalmú megkülönböztetés, esetleg állásfoglalás.

A tervezett esküdömping tehát puszta formalitással alkalmassá tehető arra is, hogy ennek révén “önként” eltávolíthatók legyenek azok, akiknek bármely meggyőződésével ellentétes az esküszöveg. Ha pedig bizonyos választható formulákat építenek be, azok politikailag “első és másodosztályú” közszolgákat eredményezhetnek. (Az egyetlen vitatott momentum eddig az “Isten engem úgy segéljen!” választható kitétel volt). A központilag elrendelt nyilvános ceremóniák pedig arra lehetnek jók, hogy a tágabb, és szűkebb közösségek előtt színvallásra késztessék az érintetteket.

Jelenleg különféle esküre kötelezettek (mások mellett)
- köz-, és kormánytisztviselők
- a Magyar Honvédség személyi állománya
- rendőrök és rendvédelmi dolgozók
- ügyvédek, bírák, ügyészek
- igazságügyi szakértők
- könyvvizsgálók
- igazságügyi alkalmazottak,
- bírósági végrehajtók
- mezőőrök, hegyőrök, hivatásos vadászok, erdészek
- a honvédtiszt-alapképzésben részt vevő ösztöndíjas hallgatók

Alkotmányos esküre kötelezettek lehetnek még
- pedagógusok
- orvosok
- a központi költségvetés szerveinek alkalmazottjai
- az önkormányzatok alkalmazottjai

http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=408897#null

Mondja el véleményét!

Moderációs irányelvek!

Komment írásához bejelentkezés szükséges.