BIZTONSÁG, TISZTESSÉG, EMPÁTIA

Az Oktatási Vezetők Szakszervezete arra kéri a kormányt, hogy vizsgálja felül a pedagógus-életpályamodellhez illeszkedő minősítés jelenlegi szabályozását, és tartsa be a szakszervezetekkel kötött megállapodás vonatkozó passzusát – közölte az érdekvédelmi szervezet elnöke szerdán.

Somogyi László a közleményében kitért arra, hogy a megállapodásban szó szerint az szerepel: „a szakvizsgával és megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkezők besorolása – esetleg bizonyos, a szakszervezetek bevonásával kidolgozott objektív szakmai feltételek figyelembe vételével – a pedagógus II. fokozatba történik”.

Az érdekvédő kiemelte, egyetértenek az előző napi felhívással, amelyben számos pedagógus fejezte ki tiltakozását a minősítési eljárás és a portfólió miatt.

Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár kedden, sajtótájékoztatón azt mondta: ahhoz, hogy a pedagógusok társadalmi megbecsülése növekedjen, számos eszközre van szükség. Ilyen a béremelés, de emellett fontos az is, hogy merjék vállalni: külső, objektív mérce alapján lépnek előre a pályán. A végső minősítésük óralátogatással és egyéb szempontokkal is kiegészül majd. Azoknak a tanároknak az előrelépését szeretnék segíteni, akik már sok mindent bizonyítottak a pályán.

A bojkottnak nem örülnek, értelmetlennek tartják – jegyezte meg, hozzátéve: eddig csak közalkalmazotti bértábla volt, és nem voltak pedagógus fokozatok. „Egyenlőségjel volt a tanárok között, és nem volt objektív mérce” – rögzítette azzal kapcsolatban, hogy mintegy ötven pedagógus jelezte: tiltakozásuk jeléül nem töltik fel a pedagógus II. fokozatba lépés feltételéül szabott portfólióikat. A tiltakozók úgy vélik, „a pedagógus I-ben való maradásuk a jelenlegi minősítési rendszer szégyene, olyan rendszeré, amelyet nem kívánnak portfólióikkal legitimálni”.

Szerdán az Emberi Erőforrások Minisztériuma az Oktatási Hivatal adataira utalva azt közölte, hogy a pedagógusok nagy többsége nemcsak elfogadta, de határozottan várta a minősítési rendszer elindulását. Tíz nappal az egyszerűsített eljárás elindulását követően az első körben magasabb kategóriába lépésre jogosult 25 761 pedagógusból már 8065 regisztrált és el is kezdte a kért dokumentumok elkészítését – írta a minisztérium köznevelési államtitkársága a közleményben.

Mondja el véleményét!

Moderációs irányelvek!

Komment írásához bejelentkezés szükséges.