BIZTONSÁG, TISZTESSÉG, EMPÁTIA

Szomorú, és elfogadhatatlan…..

Feljegyzés

a 2011.május 21-22-én megtartott informális RÉF ülésen elhangzottakról

Dr. Pintér Sándor miniszter úr a szolgálati nyugdíjrendszer változásával kapcsolatosan tájékoztatta a megjelent (a TMRSZ nem képviseltette magát) szakszervezeti vezetőket, hogy a megbeszélésen elhangzottakat kívánja a Kormány előtt képviselni.

Miniszter úr közölte, hogy az általános nyugdíjkorhatár 65 év lesz.

Akik idén töltik be az 57. életévüket, azokra nem vonatkozik az alábbiakban vázolt koncepció.

Azok, akik idén nem töltik be az 57. életévüket, a továbbiakban négy kategóriába sorolhatók:

  1. Nyugállományban lévők, akik nem dolgoznak és nem is vállalnak munkát
  2. Nyugállományban lévők, akik dolgoznak/dolgoznának
  3. Aktív állomány
  4. Egészségi alkalmatlanság miatt nyugállományba kerültek
  1. I. Nyugállományban lévők, akik nem dolgoznak és nem is vállalnak munkát

Alap megközelítésben a nyugállományban lévő döntése, hogy visszatér-e a munka világába, a közös megegyezéssel távozottak esetében külön egyeztetés szükséges.

Abban az esetben, ha a nyugdíj mellett – bejelentés nélkül – munkát vállal, ezt a tevékenységet szankcionálni szükséges. Az elképzelés szerint a feketén végzett munka során büntetni kell mind a munkaadót, mind a munkavállalót. Akiről kiderül, hogy munkavállalóként feketén végez munkát, első esetben a mindenkori minimálbér egyszeresének, második alkalommal kétszeresének megfelelő összegű bírságot köteles megfizetni. A második eset után nem kerülhet vissza aktív állományba abban az esetben, ha úgy határoz, hogy hivatásosként visszafoglalkoztatását kéri.

Aki úgy dönt, hogy nyugállományban marad, és nem jön vissza dolgozni, azt – a rá irányadó nyugdíjkorhatártól – jelenleg 65 év felett – illeti meg a teljes nyugdíj. A mindenkori nyugdíjkorhatár eléréséig az általános szabályok szerint a nyugdíjából 16% adót köteles fizetni, azonban a levonással terhelt nyugdíj összege nem lehet kevesebb a mindenkori minimálbér 1,5 szeresénél.

  1. II. Nyugállományban lévők, akik dolgoznak/dolgoznának

A fenti kategóriába azok tartoznának, akik nyugállományban vannak, de dolgozni szeretnének, vagy már foglalkoztatásban állnak. Választaniuk kell azonban a nyugdíj és a munka között.

a)      Aki a magánszektorban végez munkát, jövedelme és a nyugdíja együttesen adózik.

b)      Annak részére, aki az állami szektorban (kormánytisztviselőként, köztisztviselőként, közalkalmazottként, vagy Mt. hatálya alá tartozóként) kerül alkalmazásra, a nyugdíj folyósítása felfüggesztésre kerül.

c)      Aki visszafoglalkoztatásra kerül a hivatásos állományba, részére korábbi nyugdíjának megfelelő nettó illetmény jár, amely nem lehet kevesebb a mindenkori minimálbér másfélszeresénél. A szolgálatteljesítés jellege: könnyített, ennek megfelelő alkalmassági követelményekkel és felszereléssel. (A heti munkaidőt 35 órában állapítanák meg, túlmunka kötelezettség alól mentesülne. Kihirdetett veszélyhelyzet esetén rendes szolgálatra kötelezett.)

d)     A parancsnok egyetértésével – a szolgálati követelményeknek való megfelelés esetén – a c) kategóriába tartozó személy a megüresedő hivatásos státuszok feltöltésénél előnyben részesülhet.

  1. III. Aktív állomány

A mindenkori nyugdíjkorhatárhoz képest (jelen esetben 65 év) 5 évvel korábban (jelen esetben 60 év) nyugdíjba vonulhat. Ehhez kapcsolódik az a feltétel, miszerint 30 év effektív – a jogszabályok alapján elismert szolgálati idő figyelembevételével – szolgálati viszonyt teljesíteni kell. A hivatásos életpályamodell kialakítása során a hosszabb szolgálati idő elismeréséül az 50 év feletti állomány illetményrendszere progresszíven emelkedő. A nyugdíjrögzítéssel rendelkezők szerzett jogainak biztosítása várható, azonban a vonzó illetményrendszerrel a szolgálati életpályán történő megőrzésük a cél.    Ezen kívül a kormánytisztviselőkre vonatkozó elvárások az e kategóriába tartozó állományra is vonatkoznak.

A hivatásos állományú és a parancsnok 25 tényleges szolgálat és betöltött 52. életév együttes megléte esetén a tényleges nyugdíjkorhatár eléréséig kérheti könnyített szolgálatba történő továbbfoglalkoztatását. A felső korhatár elérésekor a hivatásos szolgálatot teljesítő választhat, hogy a nyugdíjba vonulást vagy a további foglalkoztatást választja. Alkalmasságától függően az I. vagy a II. kategóriába sorolandó.

2011. december 31-ével a szolgálati idő a jelenleg hatályos jogszabályok szerint rögzítésre kerül.

  1. IV. Egészségügyi alkalmatlanság miatt nyugállományba kerültek

Akik korábban egészségi alkalmatlanság miatt 40–70%-os egészségkárosodással kerültek nyugállományba, azoknak egészségi állapotát a civil szabályok szerint felülvizsgálják, és döntenek foglalkoztathatóságukról. Amennyiben az érintett nyugdíjasoknál az egészségkárosodás mértéke a 40%-ot nem haladja meg –  egészségügyi alkalmassági vizsgálatot követően – visszafoglalkoztatásra kerülnek, vagy esetükben is érvényesül a II. pont szerinti önkéntesség. A 70%-os határ feletti rokkantak ellátása nem változik.

Különös figyelmet fordítunk a szolgálattejesítéssel összefüggésben megsérült baleseti járadékos kollégákra ellátásukat, változatlan mértékben biztosítjuk.

16 hozzászólás ehhez - A hétvégi tárgyalások munkaanyaga

  1. roppant nyugdias mondta:

    Ezt igazán megoszthatnád, mivel jelenleg törvényes keretek közt nem tehetik meg. Ha soros vizsgálat volt, akkor egyértelműen a régi jogszabályokra kellett, hogy hivatkozzanak.
    Az irányítottságról pedig annyit, hogy az elmúlt két évben már 100ezernél több embert nyilvánítottak 50%-nál kisebb mértékben rokkantnak. A Füv-nél évek óta nem cél, hogy bárkit is korrekt módon vizsgáljanak.

  2. nemettom mondta:

    Nekem meg már a katonatemetés sem fog megadatni? Rettentően el vagyok keseredve, mert az egész eddigi életem tönkre lesz téve. Ez az intézkedés, amennyiben átmegy az egyeztetéseken még finomított formában is, csak a sárga csekkek tömkelegét szaporítja majd a konyhapolcon. Aztán se lakás, se jövőkép….

  3. Inyas mondta:

    Nekem mint nyugdíjas rendőrnek csak a nevem a rendőr, Én egy civil állampolgár vagyok! Annyi elkötelezettségem van az állam felé, mint egy péknek vagy egy vasutasnak!
    Micsoda demokrácia az, ha nyugdíj mellett feketemunkát vállalok, akkor megvonják a nyugdíjamat, ha meg elmegyek bankot rabolni akkor meg nem. Mi itt a megoldás ?

  4. érdekes mondta:

    Különben is valószínűleg irányított orvosok lesznek akiknek ki lesz adva mit kell dönteniük…

  5. érdekes mondta:

    Engem már megvizsgált az orvosi bizottság,határozatot állított ki,mi alapján kötelez az új vizsgálatra..

  6. harijan mondta:

    Ja! és még folytatva.
    Tetszik az a jövőkép eme koncepcióban, hogy előnyt élvezünk valamelyest ha üresedik valamely aktív beosztás. Tehát, akár még “rendes rendőr” is válhat belőlünk! Ennek a különös előnynek automatikusan az az üzenete, hogy másodrangú hivatásos státuszban leszünk/lennénk. Mind az állampolgárok, mind az aktív állomány szemében megbélyegzett “örömrendőrök” vagy egyéb más jelzővel ellátott személyek leszünk, lehetünk ha ezt a “nagyszerű” koncepciót életre hívják.

  7. harijan mondta:

    Várható volt !
    Mindenképpen az a törekvése a kormánynak, hogy minél jobban megsarcolja a már törvény szerinti jogos nyugellátásunkat. Nyilvánvaló, hogy a tárgyalásoknál ebből az alap koncepcióból kiindulva tárgyalnak.
    Az a kérdés, hogy milyen hatással és ügyesen adják elő magukat a szakszervezetek. Mindenesetre nem vagyok egyáltalán nyugodt a jövőre nézve, azon kevés információ alapján, melyeket eddig cseppenként szivárogtattak a szakszervezetek képviselői.
    Nem megnyugtató egyik szakszervezeti vezető nyilatkozata sem.
    Nem ért meglepetés abban, hogy látható volt, hogy majd a nagy tárgyalások során addig fogják csűrni-csavarni jogilag a dolgokat, míg nem találnak valamiféle jogi lehetőséget arra, hogy valahogy mégis lehúzzanak bennünket anyagilag.

    Igen, valóban közelednek az álláspontok, csak az a bibi ebben, – hogy nem a kormányzati álláspont közelít, hanem a szakszervezetek álláspontja látszik közeledni inkább a kormányzati irányába.
    Mondjuk ez is egyfajta közeledés valóban, csak ez a fajta közeledés nem nekünk használ.

    Semmiképpen nem lenne szabad engedni a már nyugállományúak nyugdíjának összege csökkentését!
    A civil társadalom pontosan ezért is kellene, hogy támogasson bennünket, mert ha ezt megteszik akkor következik majd a normál öregségi nyugdíjak megcsapolása. Ők is fognak majd adót fizetni,- ez nagyon benne van a levegőben.

  8. maximus mondta:

    Ja, még egy dolgot nem értek: hol tartják azt nyilván, hogy melyik nyugdíjas dolgozik feketén? Vagy erre egy külön szerv fog dolgozni, lekövetik az illetőt, vagy mi?

  9. maximus mondta:

    Aki azt tervezi, hogy marad nyugdíjas: szerintem a nyugdíjat átnevezik szociális járandósággá, mivel nyugdíjból adó nem vonható, olyan törvényt meg elég gáz hozni, hogy csak a rendvédelmi nyugdíjas nyugdíjából kell adóz vonni. Ha viszont így lesz, a szociális járandóság bármikor csökkenthető is ellentétben a nyugdíjjal…

  10. nemettom mondta:

    Én katonaként vagyok érintett ebben az ügyben, így sorstársak is vagyunk. Nekem a következő költői kérdéseim vannak:
    1. A nyugdíjban eltöltött évek munkaviszonynak számítanak-e?
    2. Ha igen, akkor nyugdíjat vagy illetményt kaptam évekig?
    3. Ha illetményt, akkor annak a járulékait visszamenőleg is nekem kell megfizetnem?
    4. Amennyiben a Honvédségnél nem kapok beosztást, már ha a munkába állást választom, akkor mi a garancia arra, hogy még 12(+3 lásd 1. kérdés) évig meg is marad a munkahelyem mint egyenruhás közmunkafelügyelő?
    5. Amennyiben kirúgnak (mondvacsinált indoklással elküldenek) vagy megszűnik a beosztásom, jogosult leszek-e egészségügyi ellátásra a Honvédkórházban?
    6. Mi a garancia arra, hogy jövőre (5-10 év múlva is)is 16% lesz a nyugdíjakat terhelő adókulcs? Szja változások!!!!
    Mint mondtam nem vagyok rendőr, de szerintem ezek a kérdések nektek talán azt is megmutatják, hogy itt bűncselekményről van szó. A bizonyítást rátok bízom. És nem “csak” 41 ezer nyugdíjast érint az egyenruhások közül, de alsóhangon kb 100 ezer ember életét dönti nyomorúságba, hisz a legtöbbünk családos ember.

  11. simi mondta:

    Csak azt kérdezném, hogy a beosztások után járó szórzók megmaradnak-e és beszámítanak-e a nyugállomány számításába?egyébként a 30 éves szolgálati viszony még akár tartható is ha mind ezek mellé a szakmai megbecsülésünk mind a kormány a rendőri vezetés és a közvélemény szemében és tudatában is rendezésre kerülnek.valamint a rendőrség belső bürokratikus szerkezetét is át alakítják, hogy örömmel és mosolyogva is járhassunk dolgozni akár és ne csak a pénz behajtás legyen a kiemelt feladat hanem valóban az ami a szlogenünkben fel van tüntetve.

  12. maximus mondta:

    Én még mindig hitetlenkedem. Honnan lesz a Bm-nek -ahonnan pár hónapja vettek el 35 milliárd Ft-ot- pénze fizetésre, cafetériára, ruhapénzre, irodaszerekre, irodabútorra, stb., ha mondjuk 25 ezer ember visszamegy? Kiszámiolták már, hogy ez mibe fog kerülni? Nem 50, hanem 150 milliárdba!

  13. csak én mondta:

    Magyarul, minden füv-es megy vissza dolgozni, az aktívok meg 60 éves korukig (vagy 65 , ha éppen már 70 lesz a mindenkori nyugdíjkorhatár)…ez volt a nagy megállapodás ?

  14. Bóka József mondta:

    “Amennyiben az érintett nyugdíjasoknál az egészségkárosodás mértéke a 40%-ot nem haladja meg – egészségügyi alkalmassági vizsgálatot követően – visszafoglalkoztatásra kerülnek, vagy esetükben is érvényesül a II. pont szerinti önkéntesség.”

    És ha megaladja mi lesz ? Rokkantnyugdíj, szoc. járadék? Össszege 28000?

  15. Pingback: Megadóztatnák a rendvédelmisek nyugdíját? | Edina Oldala

Mondja el véleményét!

Moderációs irányelvek!

Komment írásához bejelentkezés szükséges.